Dobre przygotowanie odzieży wiąże się w pierwszej lini z warunkami pogodowymui jakie mają nam towarzyszyć w czasie spędzania czasu na szlakach. Tak jak pisałem we wcześniejszym rozdziale musimy sprawdzić pogodę i względem jej szykować ubranie. Najważniejszą częścią ubioru są buty. Podstawową właściwością butów są nie przemakalność (lub wysoka odporność na wodę),oddychalność (w skrócie,odprowadzenie nadmiaru ciepła na zewnątrz buta), stabilność w kontakcie z podłożem oraz usztywnienie stawu skokowego ,dzięki czemu uniemożliwienie skręcenia go. Ważne również jest dobranie odpowiednich skarpet w zależności od warunków atmosferycznych. Przy ciepłej pogodzie należy zastosować skarpetę która będzie dobrze odprowadzała ciepło i wilgoć na zewnątrz buta. Natomiast podczas chłodniejszej pogody lub zimą, skarpeta powinna nam zapewnić ciepło i wygodę w bucie.
Kolejnym krokiem jest dopasowanie do swoich potrzeb bielizny oraz tego co będziemy zakładać na wierzch. Tutaj mamy analogiczną sytuację jak do obuwia, czyli wszystko zależy od pogody. W pierwszej kolejności dopasowujemy bieliznę. Jeśli będziemy wybierać się w cieplejszych miesiącach stosujemy krótką bieliznę oddychającą. Gdy aura będzie bardziej zimowa proponuję bieliznę długą bawełnianą która da nam komfort termiczny przy takiej pogodzie. Kolejna partia odzieży to spodnie i kurtka. Najlepszymi spodniami byłyby spodnie membranowe np.GORE-TEX lub PROOF EXTREME dzięki którym wilgoć z zewnątrz nie dotrze nam do ciała, część potu zostanie odprowadzona na zewnątrz, a wiatr nie wychłodzi nam organizmu. Przy zastosowaniach zimowych do tego typu spodni przy bardzo niskich temperaturach należy zastosować dodatkowo spodnie polarowe aby utrzymać temp. ciała. Przy wyborze kurtki również powinniśmy patrzeć pod kątem temperatury, wilgoci oraz wiatru. W czasie naszych wypraw gdy temperatura otoczenia nie jest zbyt niska proponuję zastosowanie dwojakiej ochrony, a mianowicie kurtki membranowej podczas deszczu lub typu SOFT SHEEL w trakcie wietrznej pogody. Tu podobnie jak przy spodniach gdy wyprawy prowadzimy w miesiącach kiedy temperatura spadnie do wartości bliskich lub poniżej zera. Jako dodatkową warstwę docieplającą również stosujemy polar w postaci bluzy. Podczas gdy temperatura jest bardzo niska lecz pogoda bez opadów, proponuję kurtkę oraz spodnie puchowe z puchu gęsi. Takie kurtki,spodnie czy wręcz całe kombinezony są bardzo lekkie i zarazem bardzo ciepłe co daje nam komfort podczas wypraw.
Dodatkowym wyposażeniem turystycznym mogą być ochraniacze takie jak stuptuty lub overbooty które zakładamy na buty. Używamy ich gdy będziemy się poruszać po śniegu którego ilość będzie przewyższać górną krawędź buta. Chronią nas one przez wbijaniem się śniegu w obuwie. Stuptuty które widzimy po prawej stronie są nakładane na wierzchnią część buta i mocowane zaczepem do sznurówek i o podeszfę za pomocą paska. Minusem tego rozwiązania jest wbijanie się śniegu od dołu jeśli nasz spacer śniegowy nie ogranicza się do przejścia przez zaspę co jakiś czas. Ewentualnie gdy nie ma śniegu a szlak jest obłocony to zapobiegają przed nadmiernym ubłoceniem nogawek spodni oraz zabezpieczają wnętrze buta przed błotem.
Overbooty natomiast ( widoczne z lewej strony ) są zakładane jak skarpeta na nasze buty i zapewniają nam całkowitą ochroną przed śniegiem, wilgocią oraz błotem. W dużo lepszym stopniu zabezpieczają nas przed tymi problemami niż stuptuty. Dobrze przylegają do buta przez co nie ma możliwości na dostanie się czegokolwiek od dołu lub od góry do wnętrza buta.