Większość turystów udających się w Tatry wybiera łatwy i mocno oblegany szlak biegnący na MORSKIE OKO. Szlak nie jest zbytnio wymagający i dzieli się na dwie części. Jest to czerwony (na większości trasy) szlak którego pierwsza część (łatwiejsza) zaczyna się w Palenicy Białczańskiej (990 m.n.p.m.) i biegnie do wodospadu Wodogrzmoty Mickiewicza (1099 m.n.p.m.). Łatwość tego odcinka polega na nie wielkim zróżnicowaniu terenu oraz na niezbyt stromym podejściu. Ułatwieniem jest również to, że praktycznie cała trasa od Palenicy Białczańskiej aż po Morskie Oko jest wylana asfaltem.
Druga część ku Morskiemu Oku biegnie od Wodogrzmotów (1099 m.n.p.m.) do shroniska. Ten odcinek trasy jest już odrobinę trudniejszy ze względu na pokonywaną dużą różnicę wysokości, która wynosi 300m. Po obejściu Roztockiej Czuby pniemy się w kierunku schroniska Doliną Rybiego Potoku. W pewnym momencie możemy wybrać odrobinę trudniejszą trasę trzymając się szlaku czerwonego, który prowadzi między serpentynami drogi asfaltowej. Jest to utrudnieniem ze względu na bardziej strome podejście. Jeśli nie mamy chęci wylewać większej ilości potu na to podejście możemy oczywiście skorzystać z podejścia asfaltowego które jest łatwiejsze ale odrobinę dłuższe. Zwieńczeniem trasy jest Schronisko PTTK (1410 m.n.p.m.) górujące nad taflą Morskiego Oka (1395 m.n.p.m). Ta trasa obsługuje 1/3 ruchu turystycznego w Tatrach.
Kolejnym pod kątem popularności szlakiem jest szlak na szczyt GIEWONT (1894 m.n.p.m.). Możemy na niego wejść szlakiem niebieskim z Kuźnic, przez Halę Kondratową, z Doliny Strążyskiej szlakiem czerwonym przez Grzybowiec, oraz szlakiem żółtym z Doliny Małej Łąki przez Wielką Polanę.Ja opiszę trasę szlaku niebieskiego. Idąc od Zakopanego docieramy do Kuźnic mijamy stację PKL i ruszamy szlakiem niebieskim w kierunku Polany Kalatówki. Szlak tej jest troszkę bardziej wymagający gdyż droga jest wybrukowana kamieniami. Nie ma tu na szczęście zbyt stromego podejścia. Gdy dotrzemy na Kalatówki powinniśmy skierować swoje kroki w kierunku Polany Kondratowej. Tutaj podejście już będzie troszkę trudniejsze ze względu na bardziej strome zbocze. Gdy dotrzemy do schroniska na Polanie Kondratowej powinniśmy szukać znaków kierujących nas na przełęcz Kondracką, gdzie znajdziemy oznaczenia kierujące nas na szczyt. Ostatni odcinek trasy jest dosyć wymagający ze względu na skały i łańcuchy po których musimy się wspinać.
Ostatnim z najpopularniejszych szczytów jest Kasprowy Wierch, wiedzie na niego kilka szlaków lecz najbardziej popularnym jest zielony szlak. Możemy podzielić go na dwa odcinki. Pierwszy z nich biegnie od Kuźnic (1010 m.n.p.m.) a wręcz od Zakopanego (jeśli nie korzystamy z komunikacji Zakopiańskiej) przez Dolinę Bystrej i Dolinę Kasprowego aż do stacji przesiadkowej PKL na Myślenickich Turniach (1360 m.n.p.m.). Ten odcinek jest łatwiejszy ze względu na to, że trasa do stacji przesiadkowej biegnie po utwardzonej ścieżce i nie ma tam stromych podejść.
Drugi odcinek tego szlaku zaczyna się przy stacji PKL a kończy przy obserwatorium meteorologicznym na szczycie Kasprowego. Największą trudnością w tej części trasy są nie całkowicie utwardzone ścieżki. Oczywiście różnica wysokości jest dosyć znacząca pomiędzy stacją PKL (1360 m.n.p.m.) a szczytem (1987m.n.p.m.). Trudy natomiast rekompensują niesamowite widoki. Przy słonecznej pogodzie możemy oglądać tereny w promieniu 15-20 km.